بلاگ

ناودانی سنگین چیست و چه کاربردهایی دارد؟

در پاسخ به این سوال که ناودانی سنگین چیست؛ باید بگوییم که این محصولات، نوع خاصی از ناودانی‌ها هستند که ضخامت زیادی دارند و کاربرد آن‌ها را می‌توان در صنایعی که پروژه‌های مهم و بزرگ دارند، دید. در این بخش می‌خواهیم، اطلاعاتی در مورد این محصول به شما بدهیم. اگر می‌خواهید در این باره چیزی بدانید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

ناودانی سنگین

وزن و ابعاد ناودانی در یک جدول به اسم «جدول اشتعال» وجود دارد که بر اساس مشخصات جدول، می‌توانید آن‌ها را سفارش دهید. ناودانی‌های سنگین که بانام ناودانی UNP شناخته می‌شود، به‌نوعی ناودانی وارداتی هستند.

 

فرآیند تولید ناودانی سنگین

ناودانی‌ها به‌واسطه دستگاه‌های پرس، شکل داده‌شده و از خط تولید عبور می‌کنند و احتیاجی به دستگاه پرس ندارند. در فرآیند تولیدی ناودانی به روش‌های نورد گرم و سرد، فرآیند تولید به کمک فرآوری‌های جدید تولید می‌شود.

تولید ناودانی با نورد گرم

در روش تولید ناودانی با نوردگرم، فولاد با حرارتی که جذب می‌کند، از ابتدا شکل اصلی خود را حفظ کرده و برای کارایی، ضخامت آن کم و به طول آن اضافه می‌شود. در این مرحله درجه حرارت ۱۱۰۰ درجه سانتی‌گراد است..

تولید ناودانی با نورد سرد

ناودانی تولیدشده از طریق روش نورد سرد به‌طورکلی همان مراحل نورد گرم را طی می‌کند، اما با این تفاوت که پس از گذر از مرحله تولید، فولاد به‌ آرامی با دمای اتاق سرد می‌شود. پس می‌توان نتیجه گرفت که ناودانی با روند تولیدی نورد سرد کیفیت و مرغوبیت بیشتری نسبت به ناودانی تولیدشده در نورد گرم است.

ناودانی، یکی از محصولاتی است که هم در صنعت و هم در ساخت‌و‌ساز کاربردهای فراوانی دارد و لازم است قبل از خرید آن به نکات مهمی دقت شود.

کاربرد ناودانی سنگین

این محصولات کاربردهای مهم و متنوعی دارند که عبارتند از:

  • به‌صورت جفت یا تکی در بادبندها
  • در فرم دهی قوطی در ستون سازه
  • در ساخت خرپاها
  • در ساخت تیرها

این محول بر اساس یک سری استانداردهای جهانی دارای یک جدول ثابت به نام جدول اشتعال است.

در این جدول، یک‌سری نکات مهم و مشخص از ناودانی‌ها ذکرشده است که نمونه‌ای از این موارد در زیر آورده شده است:

  •  اطلاعات مساحت سطح ناودانی
  •  ابعاد سایزهای مختلف بال و طول ناودانی
  • شعاع انحلال ناودانی با جزییات وزن

یک نکته مهم اینجاست که به دلیل افزایش قیمت نبشی و ناودانی در چند وقت اخیر، لازم است با توجه به پروژه موردنظرتان، درک درستی از سبک یا سنگین بودن این محصول داشته باشید و سپس نسبت به خرید آن اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *